TRANSLATE - 翻译
      TürkçeEnglishFranceGermanyRusiaSpain
Üyelik Girişi
KAMPANYALAR
BİR KAP SU & BENİ TERK ETME KAMPANYASI
PETSHOP GERÇEĞİ KAMPANYASI
SİRK GERÇEĞİ KAMPANYASI
CANLILARIN YAŞAMA HAKKINI YOK SAYAN SİYASİLERE OY YOK
BİR BARINAK NASIL OLMALI 
 5199 SAYILI YASA DEĞİŞİKLİĞİ TEKLİFİ
BASINDA BİZ
 BASINDA BİZ
SOSYAL AĞLARIMIZ
ŞEKER'LEME
KAYIP ARANIYOR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam96
Toplam Ziyaret1437718
Site Haritası

             COPYRİGHT PATİMİZ & 2009


             NEŞE DÜKKANI BUTİK SABUN - KOKULUTAŞ VE BUTİK HEDİYELİKLER İMALATI

VEEEEE  " NEŞE DÜKKANI " SPONSORUMUZ OLDU , TÜM ÜYE VE ZİYARETÇİLERİMİZİN NEŞE DÜKKANI'NI ZİYARET ETMELERİNİ VE ÜYE OLMALARINI ÖNEMLE RİCA EDİYORUZ , AYRICA TÜM PATİMİZ ÜYELERİNE EKSTRA %10 İNDİRİM HAKKI VAR , BU FIRSATI KAÇIRMAYIN DOSTLAR 

SAHİPLENDİRME

             
 
DİKKAT
LÜTFEN HAYVAN SAHİPLENMEDEN ÖNCE AŞAĞIDAKİ SORUMLULUKLARI OKUYUNUZ VE KARARINIZI ONA GÖRE VERİNİZ.
Sorumluluk 1:
Hiçbir  köpek “anne/baba benim çişim geldi demez. Eve getirdiğinde yattığı ve mama kaplarının olduğu yer dışında bir yere çişini yada kakasını yapacaktır. Tuvalet eğitimi 1 aydan fazla sürebilir. Kimi köpekler çok hızlı da algılayıp senin istediğin şekilde uygulayabiliyor bu tuvalet mevzusunu. Okuldan eve geldiğinde evin muhtelif bir yerine çoktan pislemiş olabilir. Bu süreçte biraz daha yoğun ilgi göstermen gerekecektir.  bu söylediklerimiz de gözünü korkutmasın olağanüstü zor bir eğitim değil. Hatta bence en kolayı. Sadece dediğim gibi biraz sıkı ilgilenmen gözlemen gerekiyor.
Sorumluluk 2:
Hiçbir köpek kedi gibi sessiz, sakin durmaz :) Çünkü köpekler heyecanlı dostlar. Köpeğin cinsine, kişiliğine ve yetiştiriliş tarzına göre de hali tavrı farklılık gösterebiliyor. Mesela ben kendi köpeğimi (bir başkasına vermek zorunda kaldım gerçi) çok sakin bir şekilde yerleştirmiş olmama rağmen; apartmanda bir ses duysun, 2 kat aşağıda da olsa avazı çıktığınca havlıyordu. Önüne hiç geçemedim bunun; dövdüm olmadı sövdüm olmadı derler ya o misal  O nedenle etrafı rahatsız etmeme adına bir sorumluluğun var.
Sorumluluk 3:
Evini kapatıp hadi ben arkadaşlarımda kalıyorum diyemezsin; sıkılır, bildiğin insan gibi psikoloji bozulur, huysuzluk yapar yada tuvaletini hiç istemediğin bir yere :) Evde bebeğin var gibi düşüneceksin yada ocakta yemeğin. Kedi olsa su götürür yanları var. Mamasını ve suyunu doldurup zorunlu hallerde birkaç gün yalnız bırakabilirsin ama köpek öyle değil. Günde minimum 2 kez çıkarıp gezdirmen gerekir.
Sorumluluk 4:
Apartmanındaki insanların yapıları önemli. “Köpek giren eve melek girmez” saçmalığına itimat eden insanlar varsa apartmanında sessiz sakin bir köpek de olsa sorun çıkaracaklardır. Ben Eskişehir’de öğrenciyken kapıma polis de geldi. Ev sahibin sorun çıkarmayacak ve köpekleri seviyor olacak. Bunun yanında sen de yasaları ve haklarını öğreneceksin. Bu gibi olası bir durumu göğüsleyebilmen gerek. :)
Sorumluluk 5:
Seyahatlerde evine götürmen gerekecek. Gittiğin her yer kabul etmeyebilir. Örneğin pet kabul eden otelleri bulman gerekecek. Ailen yada evleneceğin şahsiyet köpek seviyor olacak. Aksi halde bunlar hep sıkıntı.
Sorumluluk 6:
Masraflar ve zamanlar… Belli zamanlarda aşıları yapılması gerekecek. Bunlar belli maliyetler doğuruyor. Dengeli bir şekilde beslersen hem tuvalet olayında çok sıkıntı yaşamazsın hem de tüyleri, ağzı sağlıklı olur. Örneğin ben benim köpeğime yıllarda “.....” marka mamadan başka bir şey almadım. 15 kilosu 150 – 200 TL arasında bir fiyattı. Gözünü korkutmasın 3 ay kadar gidiyor.
Sorumluluk 7:
Tüyler hayatının bir parçası olacak. Kıyafetlerinde sen ne yaparsan yap olacaklar :) Yeri geldiğinde yemeğinden de çıkacak :) Ama sevdiğinde rahatsız etmiyor seni. Tıpkı bebeğinin altını temizleyen annenin bebeğinin kakasından tiksinmemesi gibi bir durum bu. Ama kaliteli bir mamayla beslersen tüy sorununu minimuma indirme şansın da var.
Sorumluluk 8:
Bağlılık… Sana delice bağlanıyor köpeğin. Çıkarsızca ve delice seviyor seni. Onun Tanrısı oluyorsun adeta. Tapıyor sana… Tabi sen de ona… Kimin kimden önce öleceği belli olmaz elbette ama ölene dek onunla olabileceğini göze alabiliyorsan sahiplen bir tane. Zira ayrılmak öyle zor ki. Hala içim acır benim köpeğimi verdikten sonra… Kaldı ki hayvanın da bir psikolojisi var. Sahibinden ayrıldıktan sonra ölenler de oluyor… Hastalıkta ve sağlıkta köpeğin senin yanında oluyor; ne olursa olsun sen onun yanında olabilecek misin bunu da düşün.

Yorumlar - Yorum Yaz